Skąd się wzięły kredyty CHF?
Skąd się wzięły kredyty CHF?
Kredyty frankowe stały się jednym z najbardziej kontrowersyjnych produktów finansowych w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Dzisiaj już wiemy, że kredyty te były produktem niezwykle ryzykownym i przede wszystkim w żadnej sposób niechroniącym konsumenta przed ryzykiem wzrostu kursu CHF. Dlaczego banki udzielały kredytów frankowych? Historia kredytów CHF oparta jest o zysk, ale też ogólne trendy panujące wówczas na rynku.
Skąd się wzięły kredyty CHF w Polsce?
W Polsce kredyty frankowe zaczęły być wprowadzana na początku lat 2000. Największą popularność osiągnęły jednak między 2005 a 2010 rokiem. Wówczas najwięcej osób zaciągnęło kredyty walutowe w Polsce. Skąd wzięły się kredyty we frankach? Moda na kredyty frankowe w Polsce przyszła z globalnych trendów w finansach, przyciągnięta przez korzystne warunki rynkowe i ekonomiczne, takie jak niskie oprocentowanie, stabilność franka szwajcarskiego i wzrastający popyt na nieruchomości. Kredyty frankowe szczególnie chętnie udzielane były w latach 90 w Austrii. Jakie były zasady kredytów CHF? Banki austriackie, chcąc zaoferować korzystniejsze warunki kredytowe, zaczęły udzielać kredytów w CHF, które miały niższe oprocentowanie niż kredyty w krajowej walucie. To przyciągnęło wielu kredytobiorców, którzy szukali tańszych opcji finansowania.
Dlaczego banki udzielały kredytów frankowych?
Banki udzielały kredytów frankowych z tego względu, że było to dla nich opłacalne. Banki udzielały tych kredytów konsumenckich po niższych kosztach, co pozwalało im na większą marżę z tytułu różnicy między oprocentowaniem kredytów a kosztem pozyskania kapitału.
Kredyty frankowe były tańszą alternatywą w porównaniu do tradycyjnych kredytów złotówkowych, co zwiększało ich konkurencyjność na rynku kredytów hipotecznych. Z racji niskich stóp procentowych w Szwajcarii oraz stabilności kursu franka, kredytobiorcy byli przekonani, że kredyty frankowe będą tańsze i mniej ryzykowne. Poza tym, banki przekonywały, że kurs franka będzie stabilny, a kredyt w obcej walucie nie stanowi dużego zagrożenia. Tym samym rosło zapotrzebowanie na kredyty hipoteczne, szczególnie w związku z dynamicznym rozwojem na rynku nieruchomości.
Kiedy kredyty frankowe stały się problemem?
Banki a kredyty frankowe stały się tematem szerokiej debaty, gdy zmiany kursu franka szwajcarskiego zaczęły powodować wzrost rat kredytowych. Kurs franka znacząco wzrósł szczególnie po 2011 roku.
Banki zaczęły oferować kredyty frankowe także z tego względu, że oprocentowanie kredytów we frankach szwajcarskich było znacznie niższe niż oprocentowanie kredytów w złotych. Kredyty we frankach szwajcarskich były łatwiej dostępne. Często bowiem osoby, które nie miały zdolności kredytowej do zaciągnięcia kredytu w złotówkach, miały zdolność do uzyskania kredytu w CHF.
Jakie były skutki masowego udzielania kredytów we frankach?
Skutki masowego udzielania kredytów frankowych odczuwają kredytobiorcy, banki, ale też my wszyscy jako zwykli obywatele. Chociaż były korzystne na początku, zmiany kursu CHF oraz niejasności w umowach spowodowały liczne problemy finansowe, które doprowadziły do licznych spraw sądowych i interwencji państwowych. Kredyty frankowe zawładnęły sądami, co sprawia, że rozstrzyganie spraw sądowych spowolniło.
Kredyty frankowe wywołały przede wszystkim problemy finansowe kredytobiorców, którzy poprzez uzależnienie rat kredytu od kursu franka często mieli problemy ze spłatą. Kryzys związany z kredytami w CHF spowodował spadek zaufania do banków. Kredytobiorcy, którzy poczuli się oszukani, zaczęli tracić wiarę w instytucje finansowe. Jednocześnie w sądach przybywało i nadal przybywa spraw frankowych. Tym bardziej, że banki w zdecydowanej większości tych spraw przegrywają z kredytobiorcami. Dla banków kredyty w CHF to zaś dodatkowe koszty prawne i konieczność tworzenia dodatkowych rezerw.
Obecnie przed sądami znajduje się wiele spraw dotyczących kredytów konsumenckich, które dotyczą zarówno umów kredytów frankowych, jak i złotówkowych tj. sankcja kredytu darmowego Lublin oraz sprawy WIBOR. Warto sprawdzić swoją umowę kredytu pod kątem tego czy nie znajdują się w niej czasem postanowienia niedozwolone.