Sankcja kredytu darmowego – z jakimi bankami można wygrać?
Sankcja kredytu darmowego – z jakimi bankami można wygrać?
Sprawy sądowe z bankami stały się w ostatnich latach coraz bardziej powszechne, w szczególności w kontekście kredytów konsumenckich. Na popularności zyskują sprawy dotyczące sankcji kredytu darmowego. Sankcja kredytu darmowego przeciwko bankom może zostać zastosowana, gdy instytucja finansowa nie wypełnia obowiązków informacyjnych. Skorzystanie z niej powoduje zwrot odsetek kredytowych i prowizji, a w konsekwencji spłatę przez konsumenta jedynie kwoty kredytu.
Z jakimi bankami najczęściej wygrywają klienci?
Klienci najczęściej wygrywają z dużymi bankami, które oferują kredyty konsumenckie na szeroką skalę. Będą to m.in. Bank Millennium, PKO BP, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, Bank Pekao i wiele innych. Przede wszystkim sankcja kredytu darmowego dotyczy umów kredytów złotówkowych i powiązanych z walutą obcą, w których kwota kredytu nie przekroczyła 255.550,00 zł (lub równowartości tej kwoty w walucie obcej). Kredyty złotówkowe są i były w ofercie każdego banku. We wszystkich tych umowach mogą pojawić się błędy po stronie banku. Dlatego też tak ważna jest indywidualna analiza konkretnej umowy kredytu. Z tego też względu nie da się stworzyć pełnej listy, które instytucje stosują klauzule abuzywne, a które nie.
Jakie są szanse na wygraną w sprawie sankcji kredytu darmowego?
Dokładne szanse na wygraną w sprawie sankcji kredytu darmowego można ocenić po analizie umowy kredytu. W praktyce często mamy do czynienia z naruszeniami w umowach konsumenckich. Sądy zawsze do tego typu spraw podchodzą indywidualnie, analizując każdorazowo konkretne uchybienie na tle danej umowy kredytu. Obecnie widać prokonsumenckie podejście sądów do spraw związanych z sankcją kredytu darmowego. W sądach zapadło wiele pozytywnych wyroków, a ostatnio w sprawie SKD wypowiedział się także TSUE. Pozytywne stanowisko Trybunału Sprawiedliwości dodatkowo umocniło i tak mocną pozycję kredytobiorców.
Które banki mają najwięcej przegranych spraw o kredyty darmowe?
W sprawach dotyczących sankcji kredytu darmowego przegrywają banki, które nie przestrzegają przepisów dotyczących prawidłowego informowania konsumentów. Naruszenia dokonywane przez banki często dotyczą warunków kredytu, takich jak całkowity koszt kredytu czy wysokość dodatkowych opłat. Które banki przegrywały sprawy o sankcję kredytu darmowego?
Choć nie ma publicznie dostępnych szczegółowych danych na temat liczby przegranych spraw w poszczególnych bankach, warto wskazać, że banki, które udzielały masowo kredytów konsumenckich najczęściej toczą sprawy sądowe kredytów darmowych. Banki przegrywające sankcję kredytu darmowego to m.in., PKO BP, Bank Millennium, mBank czy Santander Bank Polska. Aczkolwiek tak jak zostało to wspomniane, nie ma tu automatyzmu i nie każda umowa tych banków będzie wadliwa.
Nieprawidłowości w umowach, błędy w obliczaniu kosztów kredytów, niejasne zapisy umów czy też niewłaściwe informowanie klientów o warunkach kredytów mogą skutkować koniecznością podjęcia kroków prawnych. Ochrona klientów bankowych jest kluczowa w sytuacjach, gdy instytucje finansowe dokonują naruszeń. Dla kredytobiorców podjęcie działań to oszczędności. O to, jakie są szanse na wygraną z bankiem, zawsze warto spytać prawnika po analizie umowy kredytu. Sankcja kredytu darmowego Lublin to z pewnością dobre rozwiązanie, bowiem skutkuje dużymi oszczędnościami finansowymi kredytobiorcy.